Ekologia
Zakładanie i pielęgnacja ogrodów – od czego zacząć?

Zakładanie i pielęgnacja ogrodów – od czego zacząć?

Koniec zimy to dobry czas na planowanie ogrodu. Mamy wtedy sporo czasu, by zastanowić się nad wyglądem naszej zielonej przestrzeni. Pierwszym krokiem jest odpowiednie zaplanowanie harmonogramu, by móc odpoczywać w nim już wiosną. Podpowiadamy, od czego warto zacząć.

Od czego zacząć tworzenie ogrodu?

Ogród to dla wielu z nas spełnienie marzeń o własnym zielonym zakątku, idealnym miejscem na relaks. Stanowi przedłużenie domu i zwykle najpiękniejszą część działki, ale wymaga odpowiedniej pielęgnacji na bieżąco – jest tu co robić o każdej porze roku. 

By ogród zachwycał pięknem i prezentował się naturalnie, trzeba wziąć pod uwagę zarówno jego funkcjonalność, jak i dopasować jego wygląd do budynku, aranżacji wnętrza, położenia działki. Plan pozwoli uniknąć błędów i stworzyć ogród marzeń. 

Zaplanuj budżet na projekt i realizację ogrodu 

Ogród powinien też spełniać oczekiwania i potrzeby domowników, ale i wpisywać się w zaplanowany budżet. Im większa działka, tym koszty założenia i pielęgnacji ogrodu będą wyższe. Można też rozplanować realizację projektu na kilka etapów. 

Zakładanie ogrodu krok po kroku

Plan projektu ogrodu. Zakładanie ogrodu to również montaż podziemnych instalacji, układanie nawierzchni, projektowanie elementów architektury ogrodowej, urządzanie tarasu i sadzenie oraz podlewanie roślin. Na początku przygotuj plan i mapy geodezyjne, ważny jest rozmiar i kształt działki, rozplanuj najważniejsze elementy.

Ustal swoje potrzeby i oczekiwania domowników. Przede wszystkim określ, jakie masz potrzeby i oczekiwania względem swojego ogrodu. Dobrze zaprojektowany ogród powinien spełniać oczekiwania wszystkich – dorosłych, dzieci, ale i zwierząt domowych. Jedni pragną sadzić warzywa, drudzy wylegiwać się w hamaku, innym zależy na oczku wodnym lub placu zabaw dla najmłodszych albo altanie i miejscu na grill.

Jakie rośliny lubisz? Duże znaczenie mają też nasze preferencje, styl i upodobania względem roślin, ale też możliwości czasowe, by się nimi zajmować. W zależności od tego wybierz kwiaty, którym możesz poświęcić czas codziennie albo takie, które nie potrzebują takiej troski. Wolisz dekoracyjne rośliny czy iglaki? A może kwiaty egzotyczne lub drzewka i krzewy owocowe? Spisz pomysły, które Cię inspirują.

Kluczem do sukcesu jest jednak jego zaplanowanie ogrodu, dlatego warto zlecić to profesjonalistom – jak m.in. firma Zawojscy specjalizująca się w aranżacjach ogrodów. Dobry i przemyślany projekt jest niezbędny, by stworzyć funkcjonalny i wspaniały ogród.

Artykuł powstał przy współpracy z partnerem zawojscyogrody.pl

KwK,. f: JillWellington / pixabay