Ekologia
Okna ekologiczne – czyli jakie?

Okna ekologiczne – czyli jakie?

Ekologia przestaje być jedynie rzucanym od czasu do czasu hasłem. Dla wielu z nas zyskuje coraz większe znaczenie – staramy się odpowiednio segregować śmieci, nie marnować jedzenia, nie emitować tylu spalin i stawiać na rozwiązania ekologiczne w różnych dziedzinach. Prym wiodą też nowoczesne technologie, które pomagają zadbać o środowisko. Tym razem dowiesz się więcej o ekologicznych oknach – sprawdź, co to jest i dlaczego warto w nie zainwestować.

Nowoczesny dom ekologiczny – zielone inwestycje

Rośnie liczba firm, które wdrażają ideę odpowiedzialnego biznesu i działają zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Ma to duże znaczenie nie tylko dla ich właścicieli, ale także dla potencjalnych klientów. Większość z nas myśli na zakupach o jakości i cenie, ale także o tym, jaki wpływ na przyrodę ma dany produkt.

Kluczowym etapem planowania zielonej inwestycji jest wybór stolarki okiennej, którą cechują najwyższe straty energii. Powiedzmy zatem kilka słów o ekologicznej stolarce okiennej. Koszty poniesione na energooszczędne rozwiązania to inwestycja na długie lata – na przyszłość – a także wyraz troski o środowisko naturalne.

Ekologiczne okna drewniane i okna PVC

Wielu producentów okien drewnianych przekonuje, że jest to rozwiązanie ekologiczne. Są one wykonywane z naturalnego materiału, który jest odnawialnym źródłem. Są zatem postrzegane jako przyjazne dla środowiska. Co też jest ważne, drewno dość łatwo można poddać utylizacji.

Inne firmy, mające w ofercie okna plastikowe wykonane z PVC, przekonują, że te produkty także są ekologiczne. Dlaczego? Otóż okna z tego tworzywa można poddawać recyklingowi, o czym nie każdy wie. Mogą one zostać wykorzystane kilkakrotnie. Nowoczesne okna PVC nie emitują szkodliwych substancji, nie wpływają też negatywnie na życie człowieka ani na środowisko. Trzeci rodzaj to okna aluminiowe – aluminium może być poddawane wielokrotnemu recyklingowi.

Ekologia i energooszczędność

Czy dane okna można zatem uznać za ekologiczne, trzeba poznać ich parametry i właściwości. Znaczenie ma nie tylko materiał, ale przede wszystkim jego cechy. Ważnym elementem domów energooszczędnych jest stolarka okienna i drzwiowa, która zapewni wysoki poziom termoizolacji.

Nie powinno utożsamiać się okien ekologicznych jedynie z oknami drewnianymi. Powtórne użycie materiałów zmniejsza liczbę produkowanych śmieci oraz obniża koszty produkcji produktów nowych. Oknami ekologicznymi nie są okna wykonane z konkretnego materiału, lecz okna energooszczędne. Ważne są zarówno wyśrubowane parametry, jak i nowoczesny design.

(Ekologiczne okna drewniane można zobaczyć na stronie https://artel-art.pl/oferta/okna/ )

Maksymalna energooszczędność stolarki okiennej

Jeśli dom jest energooszczędny, to znacznie mniej surowców i energii jest potrzebnych, by go ogrzać. Oznacza to, że taki dom jest przyjazny środowisku, a my możemy zaoszczędzić na wydatkach na energię. Trzeba też pamiętać, że produkcja okien zawsze wywiera pewien wpływ na środowisko. Poza energooszczędnością ogromnie ważna jest trwałość okien. Okna to zakup na wiele lat. Ważne, by gwarantowały wysoką jakość, gdyż im będą dłużej służyły, tym lepiej z punktu widzenia ekologii. Dzięki temu nie trzeba będzie ich szybko recyklingować czy utylizować. Jest też możliwość otrzymania dofinansowania do zakupu okien. Wsparcie finansowe można uzyskać m.in. z programu Czyste Powietrze.

Kar, f: JerzyGorecki / pixabay