Atrakcje
Białowieża z przewodnikiem – przepis na idealną wycieczkę

Białowieża z przewodnikiem – przepis na idealną wycieczkę

Szukasz inspiracji na weekendowy wypad? Wybierz się na Podlasie, do Białowieży, najlepiej do rezerwatu ścisłego, największej atrakcji Białowieskiego Parku Narodowego. Licencjonowany przewodnik oprowadzi po tym wyjątkowym i unikatowym miejscu, a także zdradzi kilka lokalnych tajemnic na temat puszczy i jej mieszkańców.

Białowieża – dlaczego warto się tu wybrać?

Podlasie to teren unikatowy, kryjący wiele atrakcji – jak m.in. Białowieski Park Narodowy, Rezerwat Pokazowy Żubrów, Restauracja Carska w budynku dworca z 1903 roku, Hajnówka, zabytki architektury sakralnej, a także inne malownicze okolice. Od 1979 roku Puszcza Białowieska znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO – można tu odnieść wrażenie, że czas się zatrzymał.

Wyprawa z licencjonowanym przewodnikiem

Najlepiej zdecydować się na wyprawę z licencjonowanym przewodnikiem, który poprowadzi trasą przez gęstą puszczą, las chroniony od ponad 100 lat. Spacer trasą „Do Dębu Jagiełły” jest możliwy jedynie pod opieką przewodnika turystycznego, który ma licencję wydaną przez Dyrektora BPN. Lista licencjonowanych przewodników jest dostępna na stronach internetowych parku narodowego.

Rezerwat ścisły (Obręb Ochronny Rezerwat) to serce i kwintesencja Puszczy Białowieskiej i Białowieskiego Parku Narodowego. Wycieczki są organizowane dla grup liczących maksymalnie 12 uczestników.

Oferta Ex Oriente Lux – wycieczki do serca Puszczy

By poznać królestwo żubrów najlepiej zaplanować wycieczkę do Białowieży z Exorientelux i wspólnie odkryć bezcenne dziedzictwo, czyli las pierwotny. Trasa wiedzie przez tereny unikatowe na skalę światową – występują tu różne typy ekosystemów gatunki zwierząt, roślin i grzybów będące pod ochroną.

Szlak Dębów Królewskich

Jedną z lokalnych atrakcji jest także Szlak Dębów Królewskich, czyli tzw. Stara Białowieża. Szacuje się, że w XVI wieku mieścił się tutaj dwór myśliwski Zygmunta Starego. Znaleziono na tych terenach pamiątki stanowiące dowody na pobyt ludzi już w X wieku.

Ścieżka edukacyjna wokół pomnikowych dębów to dobra lekcja historii dla dzieci, bo pozwala poznać sylwetki poszczególnych władców Polski i Wielkich Książąt Litewskich. Szlak został udostępniony w 1976 roku dla szerszej publiczności.

Wycieczka o każdej porze roku

Białowieski Park Narodowy urzeka o każdej porze roku, głównie wiosną albo zimą. Poza tym niedaleko są tereny narciarskie i szlaki turystyczne liczące setki kilometrów – warto zatem założyć biegówki i dopiero wybrać się do puszczy.