Atrakcje
Augustów – Zielone miasto Mazur

Augustów – Zielone miasto Mazur

Jedziesz na Mazury? Koniecznie odwiedź Augustów, miasto nazywane zielonymi płucami Polski. Gościli w nim sławni politycy, m.in. Napoleon Bonaparte oraz prezydent Ignacy Mościcki.

Augustów leży nad rzeką Nettą, w zachodniej części Równiny Augustowskiej, pomiędzy jeziorami Necko, Białym i Sajno. Otoczony jest Puszczą Augustowską. Przez miasto biegnie szlak tranzytowy Via Baltica, łączący Europę z krajami nadbałtyckimi i skandynawskimi. Do granicy z Białorusią jest tylko 35 km, z Litwą – 37 km, a Rosją – 60 km.

To wspaniałe miejsce na turystyczny wypoczynek ze względu na klimat, krajobrazy, ale także ciekawe zabytki. W samym centrum znajduje się Rynek Zygmunta Augusta z XVI wieku, otoczony urokliwymi eklektycznymi XIX-wiecznymi kamieniczkami. Jedna z nich nosi nazwę „Domu Napoleona”, gdyż 8 grudnia 1812 r. nocował w niej słynny wódz. W rynku znajduje się też kolumna Zygmunta II Augusta, wybudowana w 2007 r. z inicjatywy mieszkańców oraz fontanna.

Willa Prezydenta Ignacego Mościckiego

Cennym zabytkiem w Augustowie jest Bazylika Mniejsza z lat 1905 – 1911. Na szczególną uwagę zasługuje pięć ołtarzy, wykonanych w dębie.

Willa Prezydenta to drewniany budynek z 1934 roku z przystanią. Kilka razy gościł tu prezydent Polski Ignacy Mościcki. W czasie okupacji radzieckiej w obiekcie mieścił się areszt NKWD, za niemieckiej – siedziba komando jeńców radzieckich. Dziś Willa Prezydenta należy do Yacht Clubu Polskiego.

Oficerski Yacht Club Pacyfik

Kolejny budynek z ciekawą historią to dzisiejszy Oficerski Yacht Club Pacyfik, który niegdyś odwiedzało wielu sławnych gości, m.in. marszałek Edward Rydz-Śmigły i minister Józef Beck. Tu także, w 1999 r. gościł Jan Paweł II. Dla uczczenia tej wizyty postawiono pomnik w postaci fotela i pamiątkowego kamienia.