Ekologia
Ekologicznie i ekonomicznie

Ekologicznie i ekonomicznie

We Wrocławiu na dachu wieżowca przy ul. Świeradowskiej zbudowano elektrownię słoneczną. Jest to pierwsza spośród trzynastu planowanych podobnych elektrowni, które zapewnią mieszkańcom budynków w okolicy niższe rachunki za prąd.

Ogólnopolski program PROSUMENT, za zgodą Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe, zainstalował na dachu wieżowca na ul. Świeradowskiej 153 panele fotowoltaiczne. Całkowita moc paneli wynosi ok. 40 kW. Uzyskana energia posłuży do oświetlenia części wspólnych budynku, takich jak windy, korytarze czy piwnice. Nadwyżki energii będą natomiast sprzedawane do sieci miejskich elektrowni cieplnych.

Podstawowym plusem elektrowni wykorzystujących energię słoneczną jest to, że wytwarzana energia jest czysta i nie zanieczyszcza środowiska oraz to, że jej źródło – słońce – jest praktycznie niewyczerpane. Pomimo wysokiego kosztu produkcji paneli słonecznych inwestycja zwraca się w przeciągu kilku lat ze względu na brak uzależnienia od ropy naftowej czy węgla, których cena często ulega zmianie. Efektywność paneli jest naturalnie uzależniona od obecności promieni słonecznych, dlatego też preferowane jest umieszczanie ich na dużej wysokości, jak np. na dachach wieżowców.

W celu spopularyzowania elektrowni wykorzystujących odnawialne źródła energii Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udzielił funduszowi we Wrocławiu 9 mln zł dotacji oraz 25 mln zł pożyczki. Projekt na ul. Świeradowskiej jako pierwszy doczekał się dofinansowania z wrocławskiego funduszu.