Ekologia
Chrońmy zwierzęta

Chrońmy zwierzęta

Według danych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w czasie wakacji zwierzęta porzucane są cztery razy częściej niż w pozostałych miesiącach roku. I to pomimo sankcji prawnych, które za znęcanie się nad zwierzętami zagrożone są karą nawet do dwóch lat więzienia.

Ulubiony przez cały rok pupil w okresie wakacji dla wielu ludzi staje się problemem. Co zrobić z psem czy kotem podczas letnich wojaży? Wziąć ze sobą, spróbować namówić do opieki nad nim rodzinę i znajomych, a może oddać do schroniska?

Ludzie porzucają zwierzaki w różnych miejscach, najczęściej wywożąc je do lasu czy na wysypiska. Postępują tak, bo uważają, że pies nie znajdzie wtedy drogi do domu. Do najbardziej niehumanitarnych zachowań należy przywiązywanie psów do drzew. Co dzieje się z porzuconymi zwierzętami? Zazwyczaj trafiają do schroniska: spragnione, głodne i bardzo zestresowane. Porzucenie psa może stać się dla niego traumą na wiele lat, a nawet na całe życie.

Elektroniczny czip

W identyfikacji psa, a dokładniej – jego właściciela – może pomóc system elektronicznej identyfikacji. Pod skórą zwierzęcia umieszcza się elektroniczny czip, w którym zakodowany jest indywidualny numer. Dane psa i opiekuna trafiają do Międzynarodowej Bazy Danych Safe-Animal. Nie jest to jednak gwarancją odnalezienia właściciela, ponieważ ten najczęściej, choć powiadomiony, nie zgłasza się po kota czy psa. Wtedy właściciele schroniska mogą zawiadomić policję o porzuceniu zwierzęcia. Rzadko dochodzi jednak do ukarania sprawcy, ponieważ prokuratura najczęściej umarza takie sprawy.