Odpowiedzialny turysta nie myśli tylko o zaspokojeniu własnych potrzeb, ale podróżuje z szacunkiem dla odmienności, dostosowując się do zwyczajów panujących w danym kraju. Jest proekologiczny i zorientowany globalnie: racjonalnie zużywa wodę i energię, pamiętając, że są miejsca, w których występują niedobory tych surowców.
Stosuje biodegradowalne kosmetyki i opakowania wielokrotnego użytku, nie śmieci. Przyczynia się do rozwoju społeczności, w której przebywa podczas podróży – korzysta z usług lokalnych przewodników, kupuje miejscowe produkty, przy okazji poznając obyczaje i sposób życia innych ludzi.

Planując zagraniczne wakacje, zapoznajmy się z kulturą regionu, który chcemy zwiedzić. Zorientujmy się, jakich zachowań należy unikać, a co jest dobrze widziane. Aby przypadkowo nie łamać miejscowego prawa, zidentyfikujmy prawodawstwo danego kraju, w tym przepisy dotyczące ochrony przyrody. Będąc na miejscu wybierajmy najmniej uciążliwe dla środowiska środki transportu, a pamiętając o wsparciu lokalnej społeczności, spróbujmy jak najczęściej przemieszczać się z pomocą miejscowej komunikacji.

Odpowiedzialne podróżowanie nie jest trudne, choć wymaga uważności i dostosowania się do lokalnych zwyczajów. Ale dzięki niemu mamy szansę przyczynić się do poprawy życia ludzi w zaniedbanych regionach świata.
(MW)