Ekologia
Czy jesteśmy eko?

Czy jesteśmy eko?

Czy Polacy segregują śmieci? Kupują produkty ekologiczne? Oszczędzają energię elektryczną?

Postawę proekologiczną deklaruje większość ankietowanych Polaków. Jednak teoria bardzo często kłóci się z praktyką. Według badań 68 procent segreguje śmieci, 13 procent kupuje produkty ekologiczne, a 70 procent oszczędza energię.

Najbardziej proekologiczne w zakresie żywności są kobiety. Szczególnie te o wyższym statusie materialnym i społecznym, mieszkające z rodzinami. Mężczyźni pytani o samochody przyjazne środowisku, przyznają, że nie jest to dla nich istotna kwestia przy wyborze auta. Znacznie ważniejsze są parametry techniczne.

Chęć zakupu ogrzewania geotermalnego deklaruje 3 procent Polaków, głównie ludzi młodych, z wysokimi dochodami.

Energooszczędne żarówki preferuje aż trzy czwarte Polaków, ale są to zwykle osoby po 50 roku życia. Podobnie jest z segregacją śmieci: robi to 80 procent osób w wieku 50+.

Generalnie świadomość ekologiczna Polaków jest największa w grupie ludzi dobrze wykształconych, dobrze zarabiających i życiowo dojrzałych.

Nie bez znaczenia w kwestii oszczędzania energii jest także status finansowy ankietowanych. Ci, którzy muszą liczyć się z każdym groszem, najczęściej próbują w różny sposób obniżyć swoje rachunki za prąd. Są więc zainteresowani wszelkimi rozwiązaniami, które pomogą im zaoszczędzić pieniądze.

MW